קרקע חרסיתית

חלק ניכר מהקרקעות בישראל הם קרקעות חרסיתיות שחלק מיועד לחקלאות וחלקן לבניה. בניה על קרקע חרסיתית היא בעיתית כתוצאה מתפיחת הקרקע כאשר נוצר מגע עם מים מה שגורם ללחצי תפיחה של קרקע זו על יסודות הבניין, גרימת התנפחויות ברצפה, לחץ על קורות המבנה וכתוצאה מכך נגרמים סדקים בקירות או התרוממות של הרצפה.

מהם סוגי הקרקעות בישראל?

אפשר לחלק את סוגי הקרקע לפי שלושה סוגים ראשיים עפ"י גודלם של הגרגרים:

חול (בין 2 מ"מ ל-0.063 מ"מ)
טין (0.063 מ"מ ל-0.004 מ"מ)
חרסית (קרקע המורכבת מגרגרים הקטנים מ-0.004 מ"מ).

מהו ההרכב של קרקע חרסיתית?

קרקע חרסיתית מתאפיינת בהימצאות מינרלי חרסית עם כמויות משתנות של חומר אורגני וחומרי בליה. ההבדל העיקרי בין גרגרי קרקע חרסיתית לבין גרגרי טין הוא בצורה המלבנית שלהם, וביכולת הקרקע לספוח מים. קרקע חרסיתית רטובה הינה בוצית ביותר בשל יכולת ספיחת המים של המינרלים הנמצאים בה.

בזמן התייבשות הקרקע היא מתכווצת ומתפוררת לגושים קטנים, מה שמאפשר חדירת שורשים, אוויר ומים. קרקע חרסיתית היא קרקע טובה מאוד לגידול כמעט כל סוגי הצמחים בשל תכונותיה, אך עלולה לגרום לקשיים ובעיות אם היסודות אינם מתוכננים כראוי.

מה הסיבה לכך שמסובך יותר לבנות על קרקע חרסיתית?

תפיחת קרקע חרסיתית היא אחת הסיבות העיקריות שהופכות את העבודות פיתוח בענף הבניה ליקרות ומורכבות. בכדי לנטרל את השפעת התפיחה של החרסית ולמנוע בעיות עתידיות במבנה יש צורך בחישובים מדויקים וקפדניים. לחברת אגסי רימון, ניסיון רב בתכנון מבנים ופרויקטים על קרקע חרסיתית.

מה ניתן לעשות על מנת למנוע תפיחה עתידית של קרקע חרסיתית?

יריעות איטום – פריסת יריעות איטום המונעות את הרטבת הקרקע שמתחת ליריעות.
החלפת הקרקע – הסרתם של המטרים העליונים מהקרקע החרסיתית יכולה למזער בצורה משמעותית את לרוב ממזערת את יכולת התפיחה של הקרקע.
הפרדת המבנה והיסודות מהקרקע באופן אבסולוטי בכדי לעצור את ההשפעה של תפיחת הקרקע כאשר היא באה במגע עם מים.

חברת אגסי רימון מהנדסים בע"מ מתמחה במשך שנים רבות במתן שירותים הנדסיים וגיאוטכניים בנושא הנדסת קרקע, תכן מבנה לכבישים ומסילות, הידרולוגיה והשפלת מי תהום, תשתיות וייצוב מדרונות, בפרויקטים מורכבים ברחבי הארץ ובעולם. לקוחותינו נהנים משירות אישי, מקצועי ויעיל ע"י הצוות המנוסה שלנו מה שמעניק שקט נפשי לאורך כל הפרויקט. אם ברצונכם לשמוע פרטים נוספים על ביסוס מבנים, אתם מוזמנים להתקשר אלינו בטלפון: 077-2007672 או צרו קשר כאן.

סגירת תפריט